
Rubycon
Product No:
6.3TWL100MEFC5X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.323
0.323
10
0.21945
2.1945
50
0.1463
7.315
100
0.12445
12.445
500
0.087818
43.909
1000
0.076846
76.846
2500
0.073188
182.97
5000
0.067697
338.485
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | TWL |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 100 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 120 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |