
Rubycon
Product No:
63YXF100MEFC10X12.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.31825
3.1825
50
0.24035
12.0175
100
0.20938
20.938
500
0.155116
77.558
1000
0.13185
131.85
2500
0.124089
310.2225
5000
0.116337
581.685
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 430 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 210 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 300 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |