
Rubycon
Product No:
63YXF33MEFC6.3X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.304
0.304
10
0.2128
2.128
50
0.14877
7.4385
100
0.12749
12.749
500
0.095608
47.804
1000
0.080731
80.731
2500
0.076484
191.21
5000
0.072228
361.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 1.2 Ohms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 77 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 140 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |