
Rubycon
Product No:
63YXF47MEFC8X11.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.31825
3.1825
50
0.24073
12.0365
100
0.209665
20.9665
500
0.155325
77.6625
1000
0.132022
132.022
2500
0.12426
310.65
5000
0.116489
582.445
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 630 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 147 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 210 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |