
Rubycon
Product No:
6.3YXG1000MEFC8X16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.4199
4.199
50
0.31768
15.884
100
0.27664
27.664
500
0.204934
102.467
1000
0.174192
174.192
2500
0.163942
409.855
5000
0.153691
768.455
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 87 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 504 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 840 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |