
Rubycon
Product No:
6.3YXG1500MEFC10X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.722
0.722
10
0.5111
5.111
50
0.38627
19.3135
100
0.33649
33.649
500
0.249242
124.621
1000
0.21186
211.86
2500
0.199396
498.49
5000
0.186932
934.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 46 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 840 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.4 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |