
Rubycon
Product No:
6.3YXJ10000M16X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.463
1.463
10
1.1514
11.514
50
0.99788
49.894
100
0.863645
86.3645
500
0.652517
326.2585
1000
0.575748
575.748
2500
0.537358
1343.395
5000
0.518168
2590.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 21 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.344 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.93 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |