
Rubycon
Product No:
6.3YXJ1000M8X11.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.31445
3.1445
50
0.21983
10.9915
100
0.18848
18.848
500
0.141341
70.6705
1000
0.119358
119.358
2500
0.113078
282.695
5000
0.10679
533.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 130 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 480 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 640 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |