
Rubycon
Product No:
6.3YXJ100M5X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.228
0.228
10
0.1596
1.596
50
0.10621
5.3105
100
0.09025
9.025
500
0.063669
31.8345
1000
0.055718
55.718
2500
0.053067
132.6675
5000
0.049077
245.385
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 900 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 105 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 150 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |