
Rubycon
Product No:
6.3YXJ220M5X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.266
0.266
10
0.1843
1.843
50
0.12274
6.137
100
0.104405
10.4405
500
0.073682
36.841
1000
0.064467
64.467
2500
0.061398
153.495
5000
0.056791
283.955
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 400 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 175 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 250 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |