
Rubycon
Product No:
6.3YXJ330M6.3X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.23655
2.3655
50
0.1577
7.885
100
0.13414
13.414
500
0.094658
47.329
1000
0.082821
82.821
2500
0.078878
197.195
5000
0.07296
364.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 220 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 238 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 340 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |