
Rubycon
Product No:
63YXJ33M6.3X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.323
0.323
10
0.22515
2.2515
50
0.1577
7.885
100
0.13509
13.509
500
0.101327
50.6635
1000
0.085557
85.557
2500
0.081054
202.635
5000
0.076551
382.755
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 350 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 116.76 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 278 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |