
Rubycon
Product No:
6.3YXJ4700M12.5X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9405
0.9405
10
0.71345
7.1345
50
0.59261
29.6305
100
0.510245
51.0245
500
0.395029
197.5145
1000
0.340166
340.166
2500
0.318222
795.555
5000
0.301758
1508.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 32 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.784 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.23 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |