
Rubycon
Product No:
6.3YXS10000MEFC16X31.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8335
1.8335
10
1.48675
14.8675
50
1.29713
64.8565
100
1.134965
113.4965
500
0.864766
432.383
1000
0.756666
756.666
2500
0.729638
1824.095
5000
0.70261
3513.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 17 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.527 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.61 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |