
Rubycon
Product No:
6.3YXS10000MEFC18X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8525
1.8525
10
1.46015
14.6015
50
1.2654
63.27
100
1.095065
109.5065
500
0.827393
413.6965
1000
0.730046
730.046
2500
0.681378
1703.445
5000
0.657048
3285.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 26 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.002 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.86 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |