
Rubycon
Product No:
6.3YXS1000MEFC8X11.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
10
0.29545
2.9545
50
0.22344
11.172
100
0.19456
19.456
500
0.144134
72.067
1000
0.122522
122.522
2500
0.115311
288.2775
5000
0.1081
540.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 120 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 438 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 730 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |