
Rubycon
Product No:
6.3YXS12000MEFC16X35.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.052
2.052
10
1.6606
16.606
50
1.4497
72.485
100
1.26844
126.844
500
0.966416
483.208
1000
0.845604
845.604
2500
0.815404
2038.51
5000
0.785204
3926.02
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 15 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.856 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.08 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |