
Rubycon
Product No:
6.3YXS1200MEFC8X16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.551
0.551
10
0.39235
3.9235
50
0.29678
14.839
100
0.258495
25.8495
500
0.191501
95.7505
1000
0.162782
162.782
2500
0.153206
383.015
5000
0.14363
718.15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 69 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 630 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.05 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |