
Rubycon
Product No:
6.3YXS1500MEFC10X16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6745
0.6745
10
0.4769
4.769
50
0.36081
18.0405
100
0.31426
31.426
500
0.232788
116.394
1000
0.197866
197.866
2500
0.186219
465.5475
5000
0.174582
872.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 46 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 870 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.45 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |