
Rubycon
Product No:
6.3YXS5600MEFC12.5X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0355
1.0355
10
0.81415
8.1415
50
0.70566
35.283
100
0.61066
61.066
500
0.461396
230.698
1000
0.407113
407.113
2500
0.379972
949.93
5000
0.366396
1831.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 24 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5600 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.855 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.65 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |