
Rubycon
Product No:
6.3YXS6800MEFC12.5X35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6435
1.6435
10
1.2977
12.977
50
1.12499
56.2495
100
0.973655
97.3655
500
0.735623
367.8115
1000
0.649088
649.088
2500
0.605815
1514.5375
5000
0.584174
2920.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 17 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.345 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.35 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |