
Rubycon
Product No:
6.3YXS6800MEFC16X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3585
1.3585
10
1.07635
10.7635
50
0.93271
46.6355
100
0.80712
80.712
500
0.609824
304.912
1000
0.53808
538.08
2500
0.502208
1255.52
5000
0.484272
2421.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 21 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.778 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.54 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |