
Rubycon
Product No:
6.3ZLG330MEFC6.3X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.38
0.38
10
0.26315
2.6315
50
0.1843
9.215
100
0.157985
15.7985
500
0.118465
59.2325
1000
0.100044
100.044
2500
0.094782
236.955
5000
0.089509
447.545
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 65 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 418 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |