
Rubycon
Product No:
6.3ZLG560MEFC8X11.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.475
0.475
10
0.3363
3.363
50
0.2546
12.73
100
0.22173
22.173
500
0.164274
82.137
1000
0.139631
139.631
2500
0.131414
328.535
5000
0.123196
615.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 36 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 550 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |