
Rubycon
Product No:
6.3ZLH1200MEFC8X16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.3097
3.097
50
0.23389
11.6945
100
0.20368
20.368
500
0.150841
75.4205
1000
0.128222
128.222
2500
0.120678
301.695
5000
0.113136
565.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 45 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 750 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.25 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |