
Rubycon
Product No:
63ZLH120MEFC10X12.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
10
0.39615
3.9615
50
0.29963
14.9815
100
0.260965
26.0965
500
0.193344
96.672
1000
0.16434
164.34
2500
0.15467
386.675
5000
0.145008
725.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 150 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 362.5 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |