
Rubycon
Product No:
63ZLH1500MEFC18X31.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.363
3.363
10
2.7189
27.189
50
2.37253
118.6265
100
2.07594
207.594
500
1.581674
790.837
1000
1.38396
1383.96
2500
1.334541
3336.3525
5000
1.285112
6425.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 25 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.98 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |