
Rubycon
Product No:
63ZLH150MEFC8X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6745
0.6745
10
0.494
4.94
50
0.39539
19.7695
100
0.338865
33.8865
500
0.268261
134.1305
1000
0.22591
225.91
2500
0.211793
529.4825
5000
0.197666
988.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 120 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 430.5 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |