
Rubycon
Product No:
63ZLH180MEFC10X16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.5985
5.985
50
0.47899
23.9495
100
0.41059
41.059
500
0.325052
162.526
1000
0.273724
273.724
2500
0.256614
641.535
5000
0.239504
1197.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 110 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 499 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 998 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |