
Rubycon
Product No:
63ZLH18MEFC5X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3135
0.3135
10
0.2128
2.128
50
0.14193
7.0965
100
0.12065
12.065
500
0.085139
42.5695
1000
0.074499
74.499
2500
0.070956
177.39
5000
0.065626
328.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 880 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 18 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 72.66 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |