
Rubycon
Product No:
6.3ZLH2200MEFC10X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5795
0.5795
10
0.41135
4.1135
50
0.31065
15.5325
100
0.270655
27.0655
500
0.20045
100.225
1000
0.170382
170.382
2500
0.16036
400.9
5000
0.150338
751.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 20 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.372 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.96 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |