
Rubycon
Product No:
63ZLH270MEFC10X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7695
0.7695
10
0.5662
5.662
50
0.45277
22.6385
100
0.38817
38.817
500
0.307287
153.6435
1000
0.258761
258.761
2500
0.242592
606.48
5000
0.226414
1132.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 78 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 600 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |