
Rubycon
Product No:
63ZLH390MEFC12.5X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.102
1.102
10
0.8683
8.683
50
0.7524
37.62
100
0.65113
65.113
500
0.491967
245.9835
1000
0.434093
434.093
2500
0.405156
1012.89
5000
0.390688
1953.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 60 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 863.5 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |