
Rubycon
Product No:
6.3ZLH4700MEFC12.5X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8645
0.8645
10
0.65455
6.5455
50
0.54378
27.189
100
0.46816
46.816
500
0.362463
181.2315
1000
0.312122
312.122
2500
0.291982
729.955
5000
0.276878
1384.39
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 15 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.03 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.9 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |