
Rubycon
Product No:
63ZLH560MEFC12.5X30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.254
1.254
10
0.99085
9.9085
50
0.85842
42.921
100
0.7429
74.29
500
0.561279
280.6395
1000
0.495235
495.235
2500
0.462222
1155.555
5000
0.445712
2228.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 35 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.326 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.41 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |