
Rubycon
Product No:
63ZLH560MEFC16X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7955
1.7955
10
1.41645
14.1645
50
1.2274
61.37
100
1.0621
106.21
500
0.802503
401.2515
1000
0.708092
708.092
2500
0.660886
1652.215
5000
0.637288
3186.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 43 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.155 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |