
Rubycon
Product No:
63ZLH820MEFC12.5X40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1755
2.1755
10
1.7613
17.613
50
1.53691
76.8455
100
1.34482
134.482
500
1.024632
512.316
1000
0.896553
896.553
2500
0.864538
2161.345
5000
0.832514
4162.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 27 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.764 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.94 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |