
Rubycon
Product No:
63ZLH82MEFC8X11.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5035
0.5035
10
0.35435
3.5435
50
0.2679
13.395
100
0.23332
23.332
500
0.172805
86.4025
1000
0.146889
146.889
2500
0.138244
345.61
5000
0.129599
647.995
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 220 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 262.5 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |