
Rubycon
Product No:
63ZLJ1000M12.5X35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0805
2.0805
10
1.68245
16.8245
50
1.46794
73.397
100
1.2844
128.44
500
0.978614
489.307
1000
0.856282
856.282
2500
0.825702
2064.255
5000
0.795112
3975.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 18 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.5 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |