
Rubycon
Product No:
63ZLJ1000M16X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.919
1.919
10
1.5542
15.542
50
1.35622
67.811
100
1.186645
118.6645
500
0.904115
452.0575
1000
0.791103
791.103
2500
0.76285
1907.125
5000
0.734597
3672.985
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 20 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.92 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.2 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |