
Rubycon
Product No:
6.3ZLJ1000M8X16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
10
0.39425
3.9425
50
0.29773
14.8865
100
0.25935
25.935
500
0.192128
96.064
1000
0.163305
163.305
2500
0.153691
384.2275
5000
0.144086
720.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 59 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 9000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 750 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.25 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |