
Rubycon
Product No:
63ZLJ100M8X11.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.532
0.532
10
0.37715
3.7715
50
0.28519
14.2595
100
0.248425
24.8425
500
0.183996
91.998
1000
0.156389
156.389
2500
0.147193
367.9825
5000
0.137988
689.94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 130 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 500 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |