
Rubycon
Product No:
63ZLJ100M8X16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.646
0.646
10
0.456
4.56
50
0.34466
17.233
100
0.300295
30.0295
500
0.222414
111.207
1000
0.18905
189.05
2500
0.177926
444.815
5000
0.16681
834.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 130 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 9000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 495 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 990 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |