
Rubycon
Product No:
6.3ZLJ1200M10X12.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5795
0.5795
10
0.4123
4.123
50
0.31198
15.599
100
0.2717
27.17
500
0.201267
100.6335
1000
0.171076
171.076
2500
0.161016
402.54
5000
0.150955
754.775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 53 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 9000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 798 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.33 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |