
Rubycon
Product No:
63ZLJ1200M18X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.47
2.47
10
1.99785
19.9785
50
1.74325
87.1625
100
1.525415
152.5415
500
1.16223
581.115
1000
1.016946
1016.946
2500
0.980628
2451.57
5000
0.94431
4721.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 32 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |