
Rubycon
Product No:
63ZLJ120M10X12.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7315
0.7315
10
0.5415
5.415
50
0.43282
21.641
100
0.37107
37.107
500
0.293759
146.8795
1000
0.24738
247.38
2500
0.231914
579.785
5000
0.216458
1082.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 110 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 9000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 495 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |