
Rubycon
Product No:
63ZLJ120M8X16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.684
0.684
10
0.4826
4.826
50
0.36499
18.2495
100
0.317775
31.7775
500
0.235429
117.7145
1000
0.200108
200.108
2500
0.188338
470.845
5000
0.176567
882.835
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 95 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 9000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 650 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |