
Rubycon
Product No:
63ZLJ150M10X12.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.52535
5.2535
50
0.39729
19.8645
100
0.346085
34.6085
500
0.256367
128.1835
1000
0.217911
217.911
2500
0.205086
512.715
5000
0.19227
961.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 80 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 9000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 650 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |