
Rubycon
Product No:
63ZLJ2200M18X35.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.6005
3.6005
10
2.90225
29.0225
50
2.49603
124.8015
100
2.26385
226.385
500
1.683362
841.681
1000
1.567272
1567.272
2500
1.509227
3773.0675
5000
1.480204
7401.02
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 17 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.73 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.9 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |