
Rubycon
Product No:
63ZLJ2700M18X40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.237
4.237
10
3.4181
34.181
50
2.93987
146.9935
100
2.66646
266.646
500
1.982726
991.363
1000
1.845983
1845.983
2500
1.777612
4444.03
5000
1.74343
8717.15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 15 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.01 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.3 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |